Mi a Stylescape és miért hasznos?

 
 
  • A Stylescape a leendő Brand hangulatát előre megfogalmazó “látványterv”

    Azért hasznos, mert pénzt és időt spórol; minden későbbi design és kommunikációbeli döntést segít.

    Gyors, hatékony és látványos

    A Branding Workshop után egy vizuális brief-ként lefekteti a leendő Brand alapköveit.

    Minden Brandépítésnél érdemes használni, akár új Brand építéséről, akár Rebrandingről van szó.

Mi a Stylescape?

Teljeskörű márkaépítési szolgáltatásokat biztosító cégként a Blank Design-nál sok olyan eszközt és módszert alkalmazunk, amelyekkel időt és energiát, valamint pénzt spórolunk ügyfeleinknek, segítségükkel a design döntésfolyamatokat is könnyebben megérthetik és kellő mértékben befolyásolhatják.

Az egyik ilyen hasznos metódus a Stylescape, másnéven vizuális alapirány.

A Stylescape-ek lényege, hogy jó előre képet adjanak arról, hogyan fog mutatni a leendő Brand*. Ezekben a következők szerepelnek:

  • betűtípus és színpárosítások,

  • kezdetleges grafikai elemek, geometriák,

  • megjelenítési technikák,

  • illusztratív részletek

  • fotók és a Persona

A Stylescape lényegében egy nyomadai és digitális formátumban elkészített “látványterv” a leendő Brand-ről.

 
 

Egyik ügyfelünk számára készített Stylescape

 

A Blank Design-nál a Stylescape-ek a Branding folyamat első szakaszának, a Branding Workshop**-nak a záróakkordjaként, a tényleges logó és arculattervezés előtt játszanak nagyon fontos szerepet.

*Brand: márka, márkaélmény; a vásárló zsigeri érzése a vállalkozásról, annak termékeiről, szolgáltatásairól

** Branding workshop: márkaépítés előzetes műhelymunka

***Persona: a márka főhőse, egy olyan fiktív személy, aki megtestesíti a vállalkozás célközönségét

 
 

Miért hasznos a Stylescape?

Időt spórol, betekintést nyújt, pontosít és tökéletes kiindulási alapot ad.

A Stylescape-ek legnagyobb előnye egy brandépítési folyamat során, hogy az ügyfél számára könnyen értelmezhető módon mutatják be a leendő arculatot, ügyfeleinknek sok felesleges és költséges módosítási kört megspórolva, illetve a Design csapat sem égeti feleslegesen erőforrásait bemutató anyagok, és előrehaladott design elemek készítésével. A Stylescape gyors, hatékony és látványos módszer.

A Stylescape tudatos kutatás, kreatív gondolkodás és grafikai munka eredménye, olyan részletességgel kidolgozva, hogy az ügyfél bele tudja magát képzelni leendő Brand-jének hangulatába, tudjon vele azonosulni, vagy éppen nem-azonosulni. Felépítése minden esetben többrétegű.

“Nem tudom elképzelni, hogy fog kinézni a jövőbeli arculatom”

Erre az aggodalomra ad tökéletes választ a Stylescape.

 
 

Brandépítés - ügyfél: Netopgraf

 
 

Hogyan segít a Stylescape?

A Stylescape két funkciót tölt be az arculattervezés során.

  • Első szerepe, hogy távcsőként használva ügyfeleink betekintést nyerjenek a megújuló arculatuk lehetséges vizuális irányaiba. A Stylescape segítségével pontosabb design brief-et tudunk lefektetni, illetve drasztikusan csökkentjük annak kockázatát, hogy a folyamat során rossz design döntések szülessenek.

  • Másodsorban egyfajta térképként funkcionál, amelyet bármikor segítségül hívhatunk az arculattervezés során. Az itt megjelenő, iránymutató design elemekből összeálló kép a szöveges brief-en kívül egy vizuális fogódzóként sokat segít a későbbi arculati elemek kialakításánál.

Hasznát vesszük későbbiekben weboldal tervezés-kivitelezésnél, hirdetési- és marekting feladatoknál, csomagolástervezésnél, közösségi média felületek kialakításánál és lényegében minden ponton, ahol a Brand érintkezni fog a külvilággal.

 

Hogyan készül a Stylescape?

  1. Branding Workshop

  2. Brand Definíció

  3. Stylescape

A Stylescape tervezés előtt minden esetben egy Branding Workshop-ot tartunk.

Ennek keretein belül tisztázzuk a leendő arculathoz fűződő igényeket, elvárásokat, felmérjük a Brandépítés legfontosabb aspektusait.

Bővebben itt olvashatsz a Branding Workshopról.


 

Stylescape - a Branding folyamat része

 
 
 

Először is a Branding Workshop eredményeként létrejött Brand Definíciót vizsgáljuk meg. Az ügyféllel közösen meghatározott Brand tulajdonságok közül a maximum 4-6 kiemelt tulajdonság alapján kezdjük el felépíteni Stylescape-et.

Példa:

 

Brand tulajdonságok - ügyfél: Netopgraf

A példában szereplő ügyfélnél 24 tulajdonságot gyűjtöttünk össze a Branding Workshop folyamán, amelyek olyan területekre koncentráltak, mint kommunikáció, egyediség, a termék/szolgáltatás milyensége, vásárlói hozzáállás, stb.

Brand Definíció a kiemelt tulajdonságokkal - ügyfél: Netopgraf

 

Az összegyűjtött 24 tulajdonságból szűkítettük le a kört 2x3 tulajdonságra. A “logikus”, “komplex”, “strukturált” hívószavak a vállalat termékeinek és szolgáltatásainak fő tulajdonságait mutatják be, míg az “esztétikus”, “kreatív”, “organikus” szavak azt írják le, hogy mik voltak a legfőbb elvárások a Brand megjelenésével kapcsolatban.

A Brand Definíció egy frappáns szókapcsolat, vagy rövid mondat, ami leírja azt a zsigeri érzést, amit a leendő Brand-nek sugároznia kell.

 

A Brand Definíció megalkotása után a hívószavak és Brand értékek alapján a design csapat megkezdi vizuálisan megfogalmazni a leendő arculat megjelenését. Bizonyított folymatunk a Stylescape tervezésre a következőképpen alakul:

Lépések:

A lenti képsor bemutatja a Stylescape tervezés folyamatát:

  1. Első körben egy általános geometriai formavilágot határozunk meg

  2. Ezután jön a Brand-hez illeszkedő színek kiválasztása és társítása

  3. Az arculati betűtípusok következnek

  4. A finom részletek, egyedi grafikai elemek és a különböző megjelenítési technikák, mint pl. térhatás-árnyékolás, rajzolt, vagy fotó alapú elemek.

  5. Végül a Brand főhősét, a korábban képileg is meghatározott Persona-t helyezzük el és hozzáigazítjuk a vizuális elemeket.

 
 

A Stylescape elemeit minden esetben úgy tervezzük meg, hogy harmonizáljon a meghatározott alap-hangulattal.

A Stylescape tervezés egy tudatos, precíz folyamat, melynek során a design csapat teljesen belehelyezkedik a Persona szerepébe és az ő vizuális preferenciái alapján, az ő szemszögéből fogalmazza meg a Brand alapvonásait.

A Blank Design-nál ügyfelünk és a leendő vásárlói között építünk hidat vizuális kommunikációval.

A tudatos tervezés és az őszinte párbeszéd kizárja az olyanfajta hibák lehetőségét, melyekre sajnos sok példát láthatunk környezetünkben.

Példa:

Nem alkalmazunk kézírott, régies betűtípusokat egy mérnökiroda modern, technológia-orientált arculatához, míg egy kézműves terméket forgalmazó kisvállalkozás arculatához nagyobb valószínűséggel használunk kézzel rajzolt ábrákat és pasztell színeket, mint éles szögeletes formákat és harsány színeket.

Célunk minden esetben az, hogy az épülő megjelenés minden esetben rezonáljon a vállalkozás által képviselt értékekkel és a vásárlói elvárásokkal.

 
 

A két út

Több, mint 40 arculat tervezésének tapasztalataival a hátunk mögött úgy látjuk, hogy a Stylescape-ek alkalmazása két módon történik. Ezek legfőképp abban különböznek egymástól, hogy adott ügyfelünknek mennyire van határozott elképzelése leendő Brand-jének megjelenéséről, illetve mennyi idővel rendelkezik személyes konzultációkra.

Ügyfelünk preferenciáitól függően a két lehetséges szituáció:

1. “Közös munka” Forgatókönyv:

Egyik esetben az arculattervezést egy alapos Branding Workshop előzi meg, melyet szeretünk helyszínen, személyesen levezényelni. Ez az eset több közös gondolkodást és 1 jól definiált vizuális alapirányt eredményez.

Ilyenkor a Stylescape szerepe, hogy a korábban összegyűjtött információkat, ötleteket és igényeket egyfajta esszenciaként összegezze. Az elkészült vizuális alapirányt egy konzultáció után 1 módosítási körrel finomhangoljuk.

 
 
 
 

2. “Időhiány, vagy határozatlan elképzelés” Forgatókönyv:

A másik esetben, ha már rendelkezik ügyfelünk egy jól meghatározott Brand definícióval, vagy kitöltötte Branding Kérdéssorunkat, viszont úgy érzi, hogy igénye lenne több stílusirány megtekintésére, szeretne több lehetőség közül választani, úgy a Blank Design csapata feldolgozza a kérdéssort és ez alapján minimum 2 maximum 3 db Stylescape-et készít. Ezek egymástól nagyban eltérő megjelenéseket mutatnak, így egyértelműen le tudjuk szűrni, melyik úton érdemes elindulni.

Ebben az esetben a Stylescape-ek lényege, hogy érzelmeket, gondolatokat váltsanak ki, melyeket egy prezentáció után személyesen átbeszélhetünk és levonjuk a konklúziókat.

A kiválasztott Stylescape-nél a megbeszéltek alapján egy módosítási körre van lehetőség, ahol finomhangoljuk a részleteket.

 
 
 
 

A Végeredmény

Az elfogadott és finomhangolt Stylescape hatalmas segítséget nyújt a Branding folyamat további részében, hiszen a logótervezéstől, a mobil alkalmazás gombjáig a névjegykártyától az animációkig folyamatos tájékozódási pontként szolgál, bármilyen design döntés során megerősítést vagy ellenérvet fogalmaz meg.

 

A Stylescape minimális befektetéssel a maximális értéket nyújtja

a Brandépítés kezdeti szakaszában.

 
 

Netopgraf - Stylescape

 
 

Tudj meg többet magadról

Töltsd le ingyenes Branding kérdéssorunkat és tedd meg az első lépést egy tudatosan felépített, emlékezetes Brand felé.

 
 

Ha érdekelnek további tartalmaink

Kövesd folyamatosan frissülő Blog oldalunkat, ahol rendszeresen feldolgozzuk a minket foglalkoztató témákat, hasznos anyagokat gyűjtünk össze, véleményt formálunk és örömmel fogadjuk, ha Te is megosztod velünk véleményedet!